Yazılar

199$’lık RX 6500 XT, kağıt üzerinde AMD’nin altı yıl önceki 199$’lık GPU’sundan daha kötü görünüyor

Radeon RX 6500 XT, eski RX 480’den daha zayıf görünüyor, ancak düşük bütçeli oyuncular için bu RDNA 2 çekirdeklerinde biraz sihir kaldığını umuyoruz.

PC oyunları açısından CES 2022’de olacak en ilginç şeylerden biri, hem AMD’nin hem de Nvidia’nın sonunda bu neslin 250 doların altındaki grafik kartlarını ortaya çıkarmasıydı. Nvidia’nın RTX 3050’si hakkında daha fazla özellik ve performans ayrıntısı beklerken, özellikle AMD’nin 2016’da piyasaya sürülen 199 $’lık Radeon RX 480 ile karşılaştırdığınızda, AMD’nin Radeon RX 6500 XT’si hakkında dikkat edilmesi gereken bazı iç karartıcı şeyler var.

Son birkaç yılda grafik kartlarında gördüğümüz performans artışları şaşırtıcı. Bir bilgisayarı süsleyen şimdiye kadarki en güçlü GPU’lara, şimdiye kadar sadece hayalini kurabileceğimiz piksel itme özelliklerine sahip grafik silikon dilimlerine tabi tutulduk. Ancak bu, günümüzün üçüncü sınıf grafik kartlarının bile 700 doları aşan maliyetiyle, satın alınabilirlik pahasına geldi.

Küresel bir pandeminin ikiz ruh hali öldürücülerini ve küresel bir çip kıtlığını denkleme koyduğunuzda, yüksek talep görecek daha düşük fiyatlı GPU’lar yaratmanın finansal açıdan ihtiyatlı olmadığı bir durumla karşılaşırsınız. Sadece yüksek talep gören pahalı ürünleri yapıp raflardan uçup gitmelerini izlediğinizde değil.

Bu nedenle, daha yüksek fiyatlı GPU’lardan ve banka bakiyelerinin tamamını yeni bir kartta harcayamayan normal insanlar için ana akım grafik kartlarının bariz eksikliğinden muzdarip olduk.

Ama şimdi nihayet yeni, uygun fiyatlı RX 600 serisi ve RTX 3000 serisi grafik kartlarını alıyoruz. Her iki GPU üreticisinin de sonunda bütçe grafik kartlarını piyasaya sürdüğünü görmek harika olsa da, bunun teknik özellikleri açısından ne anlama geldiğini görmek acı verici. Bunlar en kötü kabuslarımızın pandemik GPU’ları gibi görünüyor, umarım onlar hakkında yanılırım.

Her zaman görmek istediğimiz şey, son neslin aynı fiyatlı GPU’larına kıyasla daha yüksek performans ve daha yüksek özellikler ve RX 6500 XT’de somut bir şekilde durum böyle değil. Tamam, jüri, biz test tezgahımıza gelene kadar yeni Radeon’dan gelen gerçek oyun kare hızları konusunda hala kararsız, ancak RX 6600 XT ile -esas olarak aynı fiyata bir RX 5700 XT – deneyimlerimiz ve bir okuma RX 6500 XT teknik özellikler sayfası bizi güvenle doldurmuyor.

Ham GPU performansı söz konusu olduğunda, RX 6500 XT 5.77 TFLOPS’ta gelirken, eski (ve hala rekabetçi) RX 480 sağlıklı bir 5.83 TFLOPS başardı. Eski kart, 199 $ 4GB görünümünde bile, daha yüksek bellek bant genişliğine, çok daha fazla shader çekirdeğine ve çok daha fazla doku birimine sahip.

16 MB Sonsuz Önbellek’in, bu bant genişliğini artırarak RX 6500 XT’nin 64 bit bellek veriyolu açığını kapatması ihtimali var. Radeon RX 6800 XT ile Infinity Cache mimarisini ilk kontrol ettiğimizde AMD, önbellek isabetlerinin 1080p çözünürlüklerde (bütçe kartlarının hedeflendiği yerlerde) daha olası olduğunu söyledi, bu da akıllı önbellek teknolojisinin sağladığı ekstra bant genişliğinin yardımcı olması gerektiği anlamına geliyor.

Ancak, yalnızca daha zayıf silikon kullanan daha eski, daha yüksek özellikli bir GPU ile aynı düzeyde performans göstermesine yardımcı olabilir. Sanırım bu bir ilerleme, ama sadece fiyat etiketi daha düşük olsaydı. Belki bu RDNA 2 çekirdekleri daha önce görmediğimiz bir sihir sunacak, ancak çok çalışmak zorunda kalacaklar. Sanırım 2.6GHz saat hızının gelmesi gereken yer burası.

O zaman potansiyel olarak son nesil 4GB RX 5500 XT’ye parası için bir şans verebilir, ancak bu GPU pazarının durumunun bir başka iç karartıcı suçlamasıdır, çünkü bu, 2019’un sonunda piyasaya sürüldüğünde 169 $ daha ucuz bir karttı.

Ancak tüm bunlar, oyunculara öncelik veren bir AMD stratejisinin parçası gibi görünüyor; onlara madencilik için değmeyecek kadar zayıf ve bu nedenle geri kalanımız için daha erişilebilir grafik kartları vererek.

Bir CES yuvarlak masa toplantısında konuşan AMD Radeon Graphics CVP’si Laura Smith, RX 6500 XT teknik özellikleri hakkında şunları söyledi: “Bunu hedef pazarda ilk oyun olacak şekilde gerçekten optimize ettik. Ve bunu yaptığımız şekilde görebilirsiniz. bölümü yapılandırdı.Dört gig çerçeve arabelleği ile bile.Bu, AAA oyunlarının çoğu için gerçekten güzel bir çerçeve arabelleği boyutu, ancak blok zinciri türü faaliyetler veya madencilik faaliyetleri yapıyorsanız özellikle çekici değil.

Reklamcılık
“Ve bu yüzden, kontrol etmediğimiz şeyler için bazı gerçek oyuncu ilk geçişleri yapmaya çalıştık, ancak bu kartı, oyuncuların bu kullanımı için mümkün olduğunca erişilebilir olacak şekilde optimize etmek için üzerinde etkimiz var.”

Nvidia tarafında, RTX 3050’nin nesilden nesile çok daha iyi durumda olacağına henüz ikna olmadım. Bu 250$’lık bir GPU ve muhtemelen RX 6500 XT’den önemli ölçüde daha hızlı olacak, ancak DLSS desteği vaadiyle GTX 1660 Ti performansına 30$ daha ucuza bakmasaydık şaşırırdım.

Bu nedenle, CES 2022’ye, GPU stilini bunaltıcı bir yılla başlattığı için teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu