Yazılar

California, Activision Blizzard anlaşmasıyla ilgili kararı temyiz etti

Activision Blizzard’ın yasal sorunları başka bir potansiyel dönüş almış olabilir

Activision Blizzard’ın yasal sorunları başka bir potansiyel dönüş yaptı. California Adil İstihdam ve Konut Departmanı (DFEH), Cuma günü yayınlanan bir belgeye göre, oyun geliştiricisi ile ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu (EEOC) arasındaki 18 milyon dolarlık anlaşmaya müdahale etmesini reddeden bir hakimin kararına itiraz ediyor.

Activision Blizzard ve EEOC, Eylül ayında geliştiricinin iddia edilen haber zehirli kültürüyle ilgili bir dava açarak, Activision Blizzard’ın çalışanları tazmin etmek için 18 milyon dolarlık bir uzlaşma fonu oluşturmasını içeren bir rıza kararnamesi oluşturdu. Bu dava, DFEH’nin Temmuz ayında Activision Blizzard’a karşı açtığı ve sürmekte olan davasından ayrıdır.

Bununla birlikte, Ekim ayında DFEH, rıza kararnamesinin Activision Blizzard’ı devletin iddialarından kurtarabileceğini ve şirketin DFEH davasıyla ilgili kanıtları yok etmesine potansiyel olarak izin verebileceğini savunarak müdahale talebinde bulundu. Bir yargıç Aralık ayında talebi reddetti ve şimdi DFEH bu karara itiraz ediyor.

Oyun geliştiricisi, DFEH’nin geçen yaz davasını açmasından bu yana tartışmalara karıştı. Çalışanlar, CEO Bobby Kotick’in görevden alınması için dilekçe verdi, ancak şirketteki cinsel suistimal iddialarından yıllardır haberdar olduğunu iddia eden bomba gibi bir rapora rağmen, görevine devam ediyor. Ve bazı çalışanlar, Call of Duty serisindeki çalışmaları ile tanınan Raven Software’de QA çalışanlarının sürpriz işten çıkarılmasına tepki olarak haftalardır grevde.

Açıklama: Casey Wasserman, Activision Blizzard’ın yönetim kurulunda ve The Verge’in ana şirketi olan Vox Media’nın yönetim kurulundadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu