Yazılar

SpaceX Sidesteps Amazon Spat, Eyes March 2. Nesil Starlink Uyduları Fırlatıldı

SpaceX, ikinci nesil bir Starlink ağı için iki uydu konfigürasyonu isteyen bir FCC talebini bırakıyor .

Bunun yerine şirket, SpaceX’in yakında uyduları yörüngeye taşımayı vaat eden Starship aracındaki ilerlemeye atıfta bulunarak, ikinci nesil Starlink takımyıldızının birincil konfigürasyonu için yalnızca FCC izni talep ediyor.

SpaceX avukatları geçen Cuma günü FCC’ye bir mektupta “Aradan geçen dönemde çok şey değişti ve SpaceX hem Gen2 uydularını hem de Starship fırlatma aracını geliştirme hızında kendi beklentilerini aştı” dedi .

Aynı mektupta, Federal Havacılık İdaresi Starship gemisi için fırlatma sahasının incelemesini tamamladıktan hemen sonra SpaceX’in “Hala Gen2 sistemini Mart 2022 gibi erken bir tarihte başlatmayı planladığını” belirtiyor .

Şirketin ilk iki konfigürasyon talebi, FCC kurallarını çiğnediği iddiasıyla geçen yıl Amazon ve diğer uydu internet şirketlerinin ateşli muhalefetiyle karşılandı . SpaceX’in şimdiden 4.408 uydudan oluşan birinci nesil Starlink takımyıldızını çalıştırma izni var. Bununla birlikte şirket, yaklaşık 30.000 uyduyu kapsayacak daha da büyük, ikinci nesil bir takımyıldız için düzenleyici onay istiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu