Yazılar

TikTok’un Çocuklar Üzerindeki Etkisi, ABD Devletleri Kolektifi Tarafından Araştırılıyor

Teksas, TikTok’un çocukların mahremiyetini ihlal ettiği ve insan ticaretini kolaylaştırdığı iddiasıyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Eyalet başsavcıları, TikTok ve genç kullanıcıların zihinsel sağlığı üzerindeki olası zararlı etkileri hakkında ülke çapında bir soruşturma başlattı ve çılgınca popüler video platformunun hükümet tarafından daha fazla denetlenmesini sağladı.

Soruşturma Çarşamba günü Kaliforniya, Florida, Kentucky, Massachusetts, Nebraska, New Jersey, Tennessee ve Vermont tarafından yönetilen bir dizi eyalet tarafından açıklandı.

ABD’li milletvekilleri ve federal düzenleyiciler, genç kullanıcıların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını tehlikeye atabileceğini söyledikleri uygulamalara ve bilgisayar destekli içeriğin tanıtımına atıfta bulunarak TikTok’u eleştirdiler. Platformun aylık tahmini 1 milyar kullanıcısı var ve özellikle gençler ve küçük çocuklar arasında popüler.

Geçen ay Teksas, TikTok’un çocukların mahremiyetini ihlal ettiği ve insan ticaretini kolaylaştırdığı iddiasıyla ilgili bir soruşturma başlattı.

California Başsavcısı Rob Bonta bir haber bülteninde, “Çocuklarımız sosyal medya çağında büyüyorlar – ve birçoğu ekranlarında gördükleri gerçekliğin filtrelenmiş versiyonlarını ölçmeleri gerektiğini düşünüyor” dedi. “Bunun çocukların zihinsel sağlığı ve esenliği üzerinde yıkıcı bir etki yarattığını biliyoruz.”

Bonta, soruşturmanın TikTok’un platformunu gençlere tanıtırken yasaları ihlal edip etmediğini belirlemeyi amaçladığını söyledi.

Hükümet yetkilileri ve çocuk güvenliği savunucuları, TikTok’un video içeriğini kullanıcılara ileten bilgisayar algoritmalarının, genç izleyicilere yeme bozukluklarını ve hatta kendine zarar verme ve intiharı teşvik edebileceğini iddia ediyor.

TikTok, doğrudan mesajlaşma gibi bazı özelliklerin daha genç kullanıcılar için mevcut olmadığını belirterek yaşa uygun deneyimlere odaklandığını söyledi. Şirket, gençlerin ve ebeveynlerin, çocukların uygulamada ne kadar zaman harcadıklarını ve ne gördüklerini belirlemelerine yardımcı olmak için ekran zamanı yönetimi gibi araçlara sahip olduğunu söylüyor.

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Topluluğumuzun refahını korumaya ve desteklemeye yardımcı olan bir deneyim oluşturmaya derinden önem veriyoruz ve eyalet başsavcılarının genç kullanıcıların güvenliğine odaklandığını takdir ediyoruz.” Dedi. gençler için sahip olduğumuz birçok güvenlik ve gizlilik koruması hakkında bilgi.”

Geçen yılın başlarında, federal düzenleyiciler TikTok’a uygulamalarının çocukları ve gençleri nasıl etkilediğini açıklamasını emrettikten sonra, platform 18 yaşın altındaki kullanıcılar için gizlilik uygulamalarını sıkılaştırdı.

Popülaritesi arttıkça, TikTok devlet yetkilileri, federal düzenleyiciler, tüketici savunucuları ve her iki tarafın milletvekilleri tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Cumhuriyetçiler özellikle şirketin Çin ile olan bağlarına odaklandılar. TikTok, Pekin merkezli ByteDance’e aittir.

Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi’nin kıdemli Cumhuriyetçisi Washington Temsilcisi Cathy McMorris Rodgers Salı günü bir duruşmada, “TikTok çocuklarımızın güvenliğini, ruh sağlığını ve esenliğini tehdit ediyor” dedi.

Geçen yılın sonlarında, benzer bir eyalet başsavcıları koalisyonu, Facebook’un sahibi Meta’nın sahibi olduğu Instagram fotoğraf paylaşım platformu ve bunun gençler üzerindeki etkileri hakkında bir soruşturma başlattı. Eylem, eski Facebook ürün müdürü Frances Haugen’in Instagram’ın bazı genç kullanıcılarına açık bir şekilde zarar verdiğini gösteren şirket içi araştırmayı açıklamasının ardından geldi.

Salı gecesi Birliğin Durumu konuşmasında Başkan Joe Biden, Kongre’den çocukları hedef alan reklamları yasaklayarak ve bağımlılığa katkıda bulunan içeriğin tanıtımını azaltmayı amaçlayan önlemler de dahil olmak üzere çocuklar için gizlilik korumalarını güçlendirmesini istedi.

Örneğin, TikTok eleştirmenleri, geçen sonbaharda öğrencilerin okul banyolarını ve diğer ekipmanları tahrip ettiği ve malzemeleri çaldığı ülke çapında meydana gelen olaylara dikkat çekti – görünüşe göre “sapkın yalamalar” olarak adlandırılan viral bir TikTok mücadelesine yanıt olarak. Yine geçen sonbaharda The Wall Street Journal, genç kızların sarsıntılı hareketler ve sözlü patlamalar gibi ani başlayan tikler için tıbbi bakım aradıklarını bildirdi; doktorlar Tourette sendromuyla ilgili TikTok videolarının bir faktör olabileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu